Śladami astronomii i pierników
W dniu 28 marca br. uczniowie z Grodzkiej – głównie klas drugich – pod opieką p. Kingi Papli-Kielarskiej, p. Justyny Bagrowskiej i p. Danuty Kowalczyk – zwiedzali Toruń. Wycieczka była bardzo różnorodna. Uczestnicy mieli okazję zaczerpnąć informacji z wielu dziedzin nauki. Była wymagająca fizyka, dużo historii i słodki epizod kulinarny, ale… po kolei.
Pierwszym punktem zwiedzania było Obserwatorium Astronomiczne pod Toruniem – w Piwnicach, w którym znajdują się dwa największe radioteleskopy w Polsce – RT3 i RT4 „Kopernik”. Ten drugi stoi w odosobnionej części parku i zwiedzający podeszli pod samą jego konstrukcję. Trzeba przyznać, że zrobił ogromne wrażenie, wszyscy – w skupieniu – wysłuchali opowieści astronomów o niezwykłym świecie planet i gwiazd oraz o historii ośrodka badawczego. Mieliśmy również okazję zobaczyć teleskop słoneczny Zeissa o nazwie „Słońce”, dzięki któremu w słoneczne dni możemy zaobserwować plamy na naszej najbliższej gwieździe. Uwadze uczniów nie umknął model Układu Słonecznego – niezwykły, bo wykonany z zachowaniem skali odległości i wielkości planet, pomniejszony na tyle, żeby zmieścił się na terenie Obserwatorium.
Po krótkiej lekcji fizyki, kolejnym punktem zwiedzania był Rynek Staromiejski z Pomnikiem Kopernika w centrum miasta, gdzie dostaliśmy „przepustkę” na posiłek. Każdy nacieszył się Toruniem po swojemu, po czym wrócił pod opiekę troskliwych opiekunów.
Następnie uczniowie zwiedzali miasto z przewodnikiem. Ruszyli w dwóch grupach śladem zwierzęcych figur, wśród których był m. in. osioł – średniowieczne narzędzie tortur. Jeden z uczniów miał okazję przetestować jego działanie w praktyce. Po tej przygodzie każdy się zgodził, co do tego, że kary w średniowieczu były zdecydowanie bardziej wyrafinowane niż teraz. Kolejnym przystankiem była Krzywa Wieża, przy której uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją „uczciwość”. Niestety, żaden z nich nie podołał wyzwaniu i nie dowiódł swojej prawości.
Następnym miejscem zwiedzania był dom Mikołaja Kopernika, w którym uczniowie mogli poczuć się, jak w odwiedzinach u rodziny wybitnego astronoma. Historyczne wnętrza kamienicy nr 15, w tym wspaniała wielka sień z kupieckim kantorkiem i obszerna przestrzeń zlokalizowana pod średniowieczną więźbą dachową, przybliżyły nam atmosferę i warunki życia mieszczańskich rodzin w Toruniu w XV – XVIII wieku.
Ostatnią atrakcją była wizyta w Piernikarni Mistrza Bogumiła. Poznawszy technikę wyrobu pierników, w śpiewającej atmosferze, wróciliśmy do Łęczycy. Niebywała panorama Torunia, wszechobecna gotycka cegła, interesujące opowieści przewodników o historii miasta oraz zapachy pierników, zostaną z nami na długo.
Redakcja: Piotr Walczykowski, Ksawery Wandachowicz
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |