Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
Aleksandra Wasiak  23 marca 2024  11:45 

Podsumowanie Szkolnego Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych

W piątek, 22 marca odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród oraz dyplomów uczestnikom Szkolnego Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, którego mottem były słowa kapitana Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”: „Życie poświęcić warto jest tylko dla jednej idei, idei wolności! Jeśli walczymy i ponosimy ofiary to dlatego, że chcemy właśnie żyć, ale żyć jako ludzie wolni, w wolnej Ojczyźnie”.

Pytania dotyczące walczących w tzw. drugiej konspiracji wymagały od uczniów nie tylko wiedzy ogólnej, ale także szczegółowej. Rozszyfrowanie pseudonimów żołnierzy wyklętych, najsłynniejsze akcje bojowe niepodległościowego podziemia – to tylko niektóre z 30 zadań, z jakimi musieli się zmierzyć podczas rozwiązywania testu.

Laureaci konkursu: Paulina Nowicka – I miejsce klasa 4TAK, Natalia Nowicka – II miejsce klasa 4TAK, Hubert Gadulski – III miejsce klasa 4TIN.

Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Woźniak – klasa 4TAK, Marcin Przybylak – 5NKAF, Julia Laskowska – klasa 4TAK, Wiktor Winckowski – klasa II ACLO, Kacper Stasiak – klasa II ACLO, Marcel Kowalski – klasa III CLO.

Fundatorami nagród byli: Rada Rodziców naszej szkoły oraz łódzki odział Instytutu Pamięci Narodowej. Konkurs powstał z inicjatywy nauczycieli odpowiedzialnych w tym roku szkolnym za przygotowanie obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych: p. Reginy Bednarek, p. Marka Majewskiego i p. Agnieszki Pisarkiewicz

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych.

Konkurs o żołnierzach wyklętych Konkurs o żołnierzach wyklętych Konkurs o żołnierzach wyklętych
Konkurs o żołnierzach wyklętych Konkurs o żołnierzach wyklętych Konkurs o żołnierzach wyklętych
Konkurs o żołnierzach wyklętych Konkurs o żołnierzach wyklętych Konkurs o żołnierzach wyklętych