Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
Aleksandra Wasiak  14 listopada 2022  09:01 

Z wizytą w największym gotyckim zamku na świecie

W ramach akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich” uczniowie kl. 2 TIN i 2 ELF odwiedzili zespól zamkowy w Malborku. Jest to największy ceglany zabytek gotycki i jednocześnie trzeci co do wielkości zamek w Europie. Został zbudowany w z inicjatywy Zakonu Krzyżackiego. Jednak nie wszyscy wiedzą, że król Kazimierz Jagiellończyk kupił go w XV wieku. Od tego czasu przez ponad trzysta lat pełnił funkcję czasowej rezydencji władców Polski. 0d 1997 r. malborski kompleks zamkowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Uczniowie naszej szkoły poznali historię zamku, cechy architektury gotyckiej oraz zasady funkcjonowania zakonu krzyżackiego. Zwiedzili reprezentacyjne i prywatne komnaty oraz odrestaurowany kościół. Zajrzeli do zamkowej kuchni, mogli zasiąść na honorowych miejscach zajmowanych niegdyś przez mistrzów zakonu. Uwagę dziewcząt przykuła piękna kolekcja wyrobów z bursztynu. Chłopcy z zainteresowaniem oglądali zbiory broni i zbroi z Europy i krajów orientalnych.

Wyjazd, zorganizowany przez p. Aleksandrę Wasiak, był okazją do pogłębiania wiedzy na temat historii, tradycji oraz sztuki średniowiecza.

Wycieczka do Malborka Wycieczka do Malborka Wycieczka do Malborka
Wycieczka do Malborka Wycieczka do Malborka Wycieczka do Malborka