Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
Wojciech  17 września 2019  18:09 

XLIV Rajd „Szlakiem Bohaterów Walk nad Bzurą”

Na tej ów ziemi poległ brat twój wspaniały,
który w swym życiu nie walczył dla chwały.
Myślał o kraju swym wolnym a wraz z nim o tobie,
byś nigdy w swym życiu nie zaznał wojny katuszy.

Dnia 8 września 2019 roku członkowie Szkolnego Koła PTTK „Grodzka Team” działającego w Zespole Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy oraz inni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XLIV Rajdzie „Szlakiem Bohaterów Walk nad Bzurą”. Rajd ten upamiętniał wydarzenia,które miały miejsce we wrześniu 1939 roku w okolicach rzeki Bzury. Wędrowny szlak wycieczki przebiegał wzdłuż terenów, na których stoczyła się jedna z największych bitew podczas wojny obronnej Polski w 1939 roku. Uczniowie mieli zatem możliwość poznać historię bohaterskich walk, przemierzając obszary, na których walczyli ich przodkowie. Cała trasa wynosiła 6 km. Podczas marszu uczestnicy przystąpili do konkursu, który miał sprawdzić ich wiedzę dotyczącą zagadnień związanych z pamiętną Bitwą nad Bzurą. Po dotarciu pod Ratusz Miejski w Łęczycy młodzież wraz z opiekunami obejrzała inscenizację walk z kampanii wrześniowej 1939 roku. Następnie wszyscy przeszli na Plac Tadeusza Kościuszki, gdzie miały miejsce uroczyste obchody 80-lecia Bitwy nad Bzurą. Uczniowie złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Walk nad Bzurą, oddając jednocześnie hołd bohaterskim żołnierzom, którzy poświęcili życie za wolność Ojczyzny. Następnie razem z innymi uczestnikami uroczystości przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową oraz złożono wieńce i znicze przy mogiłach żołnierzy.
Czas rajdu, był to czas zadumy i przemyśleń. Uczestnicy mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy na temat największej bitwy Kampanii wrześniowej 1939 roku – Bitwy nad Bzurą.
Zapraszamy do wspólnych wędrówek.