Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
Wojciech  11 października 2021  00:35 

Wycieczka szkolna

W piątkowy poranek uczniowie klas 3TAK, 3TIN oraz 2TAK ruszyli na długo wyczekiwaną wycieczkę. Pierwszym celem podróży było Muzeum Archeologiczne i Rezerwat w Krzemionkach.
Trasa turystyczna w Krzemionkach liczy ok. 1,5 km długości i prezentuje oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat. Najciekawszą częścią trasy jest jej fragment poprowadzony pod ziemią. Obecna trasa podziemna liczy prawie 500 m długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Umożliwia obejrzenie zarówno świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności.
Powstała w 1991 roku rekonstrukcja pradziejowej osady jest kolejną atrakcją podczas zwiedzania Krzemionek. Zajmuje ona powierzchnię ok. 1,5 ha. Mimo, iż nie jest wiernym odwzorowaniem żadnego ze znanych stanowisk archeologicznych, oglądając ją można wyobrazić sobie jak ludzie epoki kamienia i wczesnej epoki brązu organizowali przestrzeń, którą zamieszkiwali.
Wioska składa się z rekonstrukcji 4 domów mieszkalnych zbudowanych na podstawie dokumentacji z badań archeologicznych w Dobroniu, Sicinach i Brzeziu.
W 2019 r. Krzemionki zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.
Będąc na ziemi świętokrzyskiej koniecznie należy odwiedzić Zamek w Chęcinach. Obecnie dla zwiedzających udostępnione są skarbiec zamkowy, wewnętrzna część warowni, oraz dwie wieże, z których można podziwiać panoramę województwa świętokrzyskiego. Widoki oraz cała wycieczka pozostaną długo w naszej pamięci