Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
Aleksandra Wasiak  23 sierpnia 2021  14:02 

Wspomnienie…

Skarbem człowieka i narodu są jego ślady na ziemi.

Żegnamy Pana Henryka Wójcika – byłego dyrektora szkoły, nauczyciela matematyki, prezesa Zarządu Rejonowego PCK w Łęczycy, samorządowca, człowieka wielu pasji, który stał się już „legendą Łęczycy”. Ale dla nas był przede wszystkim wielkim PRZYJACIELEM naszej szkoły. Przez wiele ostatnich lat był z nami we wszystkich ważnych momentach: podczas jubileuszy, Dni Edukacji Narodowej, Świąt Patrona Szkoły, z Nim rozpoczynaliśmy i kończyliśmy rok szkolny.
Jak przystało na Prawdziwego Przyjaciela, zawsze miał do przekazania uczniom i nauczycielom wiele ciepłych słów i dobrych rad. Był świetnym oratorem, dużo i pięknie mówił o historii Łęczycy, naszej szkoły, dzielił się wspomnieniami o patronce, pani Jadwidze Grodzkiej, zarażał uczniów swoją wielką pasją, jaką było honorowe krwiodawstwo. Miał fenomenalną pamięć do dat i ludzi, był erudytą i człowiekiem wyróżniającym się wielką kulturą osobistą. Dla uczniów i nauczycieli był autorytetem, a to wiele znaczy w dzisiejszych czasach.

Od wielu lat zapraszał nas niejako „do siebie”, czyli na uroczystości dla honorowych krwiodawców. Świętowaliśmy wspólnie z nimi spotkania opłatkowe, jubileusz 90-lecia, a całkiem niedawno 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Ta współpraca była dla nas zaszczytem, gdyż dawała możliwość podziękowania ludziom, dzielącym się darem życia, jakim jest krew.
Za te wszystkie wspólne chwile dzisiaj z głębi naszych serc – dziękujemy, Panie Dyrektorze. Wisława Szymborska napisała: Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci. Będziemy pamiętać…