Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
Szymon  10 listopada 2022  19:30 

Szlakiem Pamięci Ofiar Kulmhof

8 listopada 2022 r. uczniowie z klas IV NacLO, IV NdLO oraz kilkoro z III acLO mieli możliwość
poszerzyć swoją wiedzę o zagładzie ludności żydowskiej i romskiej podczas II wojny światowej. W tym celu odwiedzili Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem pod opieką p. Mirosławy Czarnocińskiej, p. Kingi Papli-Kielarskiej, p. Haliny Andrzejczak oraz p. Małgorzaty Trzepińskiej.
Zetknięcie się, z jednej strony z ogromnym ludzkim cierpieniem, a z drugiej z wielkim okrucieństwem
oprawców – wywołało silne emocje wśród licealistów. Uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć wystawę przedmiotów osobistych i codziennego użytku należących do ofiar obozu, a także wysłuchaćwspomnień jednego z nielicznych więźniów, który przeżył obóz – Szymona Srebrnika. Opowieściprzewodników m.in.: o bezwzględnym traktowaniu więźniów, selekcjach dopełniły obrazu
potworności zbrodni nazistowskich i Holocaustu. Dzięki muzeum, znajdującemu się przy kościele
parafialnym pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, uczniowie mogli zapoznać się z historią tzw. Drogi Śmierci, jaką przybywali Żydzi do obozu zagłady w Chełmnie. Wyznaczony Szlak Pamięci Ofiar Kulmhof rozpoczyna się na dworcu kolejowym w Kole, a kończy w Miejscu Pamięci w Chełmnie. Uczniowie naszej szkoły pokonywali tę samą drogę, co niegdyś setki tysięcy niewinnych ludzi, którzy nie mieli świadomości, że jest to droga do śmierci. Oprowadzani przez przewodników poznawali historię tego miejsca oraz ludzi, którzy stracili tam życie. Brali również udział w wykładzie edukacyjnym „Świadkowie i świadectwa zagłady”, z którego dowiedzieli się o rodzajach świadectw i
kategoriach świadków. Podczas warsztatów w grupach licealiści pracowali z tekstami źródłowymi oraz fotografiami, odpowiadając na pytania zadane do wspólnej dyskusji. Następnie, przejechaliśmy
autokarem do oddalonego o 4 kilometry Lasu Rzuchowskiego, w którym szkolna delegacja zapaliła symboliczny znicz przy pomniku ofiar eksterminacji. To właśnie na terenie lasu znajdują się mogiły, w których grzebano zamordowanych. Uczniowie przemierzali las wyznaczonymi ścieżkami i obserwowali symboliczne pomniki oraz tablice pamięci. Niepozorny spacer stał się czasem nostalgii i refleksji, dla każdego. Była to cenna lekcja życia i niecodzienna historii…
Nie zapominajmy o tragicznych czasach wojny i jej skutkach. Wspominajmy pamięć o ofiarach. Tylko
o to prosili świadkowie tych wydarzeń, którzy przeżyli.Bez wątpienia ten dzień i TO miejsce na długo pozostaną w pamięci uczestników wizyty w Muzeum.
Natalia Kiejnich, kl. IV NacLO
Zuzanna Rulewicz, kl. IV NdLO

 
 

Szlakiem Pamięci Ofiar Kulmhof