Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
Wojciech  13 kwietnia 2022  12:10 

Rocznica zbrodni katyńskiej

W kwietniu 1940 r. w lesie katyńskim zostali rozstrzelani żołnierze Wojska Polskiego, wzięci do niewoli przez Armię Czerwoną we wrześniu 1939 r.
W obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie znajdowało się blisko 15 tys. żołnierzy, głównie oficerów Wojska Polskiego, Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza i innych służb mundurowych, ale także naukowcy, nauczyciele, lekarze, inżynierowie, prawnicy. Decyzję o wymordowaniu polskich jeńców wojennych i więźniów politycznych podjęło najwyższe kierownictwo partii komunistycznej ZSRR ze Stalinem na czele. Wszyscy zostali zabici strzałem w tył głowy przez funkcjonariuszy policji politycznej, NKWD.
Masowe groby oficerów z Kozielska i Starobielska znajdują się w Katyniu i Charkowie, a policjantów z obozu w Ostaszkowie – w Miednoje. W 2000 r. powstały tam polskie cmentarze wojenne, gdzie pomordowani jeńcy znaleźli godne upamiętnienie.
Znakiem wspólnej pamięci o tych, którzy zginęli jest Guzik Katyński, który formą i kształtem symbolizuje guziki z polskich płaszczy wojskowych, wydobywanych z miejsc pochówku polskich żołnierzy.
„Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie, (…)”
Zbigniew Herbert