Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
Aleksandra Wasiak  4 stycznia 2021  11:07 

PRZED NAMI FERIE

Za nami długi okres zdalnej nauki, czyli czasu spędzonego głównie przed komputerem lub ze smartfonem w ręku. A przecież nastolatek nie tylko „Teamsem” żyje, korzysta jeszcze z portali społecznościowych, komunikatorów, ogląda filmy i słucha muzyki. Trzeba przyznać, że po prostu przyzwyczailiśmy się do bycia online i spędzamy wiele czasu w Internecie, często zupełnie niepotrzebnie i bezproduktywnie.

Przed nami ferie. Inne niż zwykle, bo ze społecznymi obostrzeniami, ale może warto wykorzystać je na oderwanie się od elektronicznych gadżetów i Internetu, czyli sprawić sobie cyfrowy detoks. Skutki nadmiernego korzystania z Internetu są niekorzystne dla naszego zdrowia. Może ucierpieć na tym nasz wzrok, tworzą się wady postawy, brak ruchu prowadzi do otyłości oraz chorób układu krążenia, bardzo częste są bóle głowy.

Cyfrowy detoks wymaga dużo wytrwałości i zdaniem psychologów, najlepiej zacząć od małych kroków. Całkowity detoks zamiast pomóc może się stać źródłem stresu. Warto ustalić dzienny limit na korzystanie z Internetu i mediów społecznościowych oraz zaplanować, co będziemy robić. Możemy poświecić ten czas na rozwijanie swojego hobby, skupienie się na jakiejś pasji “w realu”. Może to być czytanie, muzykowanie, nauka nowej umiejętności, regularne ćwiczenia, spacery, rozmowy, robienie zdjęć, gotowanie, wszystko, co nam w duszy gra. Jeżeli będziemy mieć dużo rzeczy do zrobienia, nie będziemy myśleć tak często o wirtualnym świecie.

Mimo trudnej sytuacji, która nas otacza, życzymy Wam udanego, radosnego, aktywnego oraz bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii.