Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
Aleksandra Wasiak  11 grudnia 2020  07:00 

JADWIGA GRODZKA – PATRON NASZEJ SZKOŁY

W 2005 roku uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Łęczycy wybrali na patrona szkoły Jadwigę Grodzką. Dla osób spoza Łęczycy nie jest to być może postać dobrze znana, jednak dla mieszkańców naszego miasta znaczy wiele. Jadwiga Grodzka – jako nauczycielka – wychowała kilkadziesiąt roczników uczniów, którym zaszczepiła wielką miłość do literatury. Jak sami wspominali „patrzą na literaturę jej oczami”. Osiągnęła w pracy pedagogicznej to, co najważniejsze: pamięć i przywiązanie grona wychowanków. Pani Grodzka prowadziła też szeroką działalność społeczną. Z całego serca ukochała Ziemię Łęczycką: jej sztukę, literaturę ludową, zabytki, rzemiosło regionalne. Jako inicjatorka odbudowy zamku kazimierzowskiego, a następnie kustosz Muzeum przyczyniła się do rozwoju badań nad historią Łęczycy i regionu, nad przyrodą i sztuką ludową. Oddana pracy i ludziom zyskała wielki szacunek mieszkańców Łęczycy, którzy ufundowali jej pamiątkową tablicę, wmurowaną w ścianę zamku.

Już od 15-tu lat jesteśmy uczniami i nauczycielami „Grodzkiej”- jak nas wszyscy nazywają. Praca Pani Jadwigi jest inspiracją dla całej społeczności szkolnej, która współpracuje z licznymi lokalnymi instytucjami i organizacjami, na rzecz naszej „małej Ojczyzny”. Młodzież podejmuje się wielu działań charytatywnych, wykazuje zaangażowanie społeczne. Uczniowie wyróżniają się sukcesami naukowymi, sportowymi i talentami artystycznymi.

Nie spotkaliśmy się w tym roku na szkolnej uroczystości upamiętniającej Jadwigę Grodzką, nie znaczy to jednak, że nie wspominamy naszej Patronki oraz tego, co po sobie zostawiła.