Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
Oliwier Marciniak  13 kwietnia 2024  10:00 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Ludobójstwo w Lasach Katyńskich, dokonane zaledwie kilka miesięcy po wybuchu II wojny światowej, stało się wyznacznikiem rzeczywistych intencji Sowietów wobec Polski. Ukrywana przed światem zmowa Hitlera ze Stalinem przyniosła tragiczne skutki w postaci eksterminacji polskich elit. Kłamstwo katyńskie jest natomiast dobitnym przykładem fałszowania historii przez komunistów i odbierania godności ofiarom.

Data nawiązuje bezpośrednio do 13 kwietnia 1943 r. Tego dnia na konferencji w Berlinie Niemcy oficjalnie ogłosili, że w lasach nieopodal Katynia odkryli masowe groby polskich oficerów. Warto jednak pamiętać, że pośrednią przyczyną zbrodni katyńskiej była zmowa Hitlera ze Stalinem i agresja ZSRS na Polskę z 17 września 1939 r. Od tego momentu Polacy, którzy zamieszkiwali obszary wschodnich województw Rzeczypospolitej, musieli liczyć się nie tylko z brutalną sowietyzacją, ale i z deportacjami w głąb Związku Sowieckiego. Przedstawiciele sowieckiego aparatu terroru, w zgodzie z rozkazami płynącymi z Moskwy, skierowali działania o szczególnie opresyjnym charakterze w stronę polskich elit. Oficerowie Wojska Polskiego, urzędnicy, przedstawiciele inteligencji akademickiej, duchowni, artyści czy lekarze trafili do obozów jenieckich w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, gdzie przebywali od jesieni 1939 r. do wiosny 1940 r.

Tragedia zbrodni katyńskiej to również historia kłamstwa katyńskiego, które okazało się wyjątkowo trwałe. Było ono oficjalnie powtarzane w tzw. Polsce Ludowej niemal przez pół wieku, mimo że w latach pięćdziesiątych XX w. komuniści potępili stalinowskie zbrodnie.

Przez dziesięciolecia od zakończenia II wojny światowej komuniści albo milczeli na temat Katynia, albo powtarzali narrację nakreśloną jeszcze przez Stalina. Do 1989 r. w polskich podręcznikach do historii i w nielicznych opracowaniach na ten temat winą obarczano III Rzeszę. Prawda o zbrodni w Lasach Katyńskich była znana i propagowana jedynie w krajowych i emigracyjnych środowiskach opozycji demokratycznej. Dopiero gdy w 1990 r. Michaił Gorbaczow publicznie przyznał, że była ona „jedną z cięższych zbrodni stalinizmu”, kłamstwo katyńskie straciło rację bytu.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został oficjalnie ustanowiony na 13 kwietnia uchwałą Sejmu RP z 14 listopada 2007 r. W treści dokumentu oddano hołd ofiarom sowieckich zbrodni, które zamordowano na mocy decyzji z 5 marca 1940 r. Wcześniej, w latach 1990–2007, obchodzono w Polsce Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia.