Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
Robert  16 października 2018  21:47 

Zawody sportowo-obronne „Proobronni 2018”

W dniach 12-14 października 2018 roku w Łazach koło Łochowa reprezentanci klas mundurowych Jakub Stegliński(IIID), Marcin Mikołajczyk(IIID), Damian Kupis(IIID), Łukasz Szewczyk(IID), Szymon Kłosiński(IID) wzięli udział w zawodach sportowo-obronnych „PROOBRONNI 2018” organizowanych z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Zawody realizowane były w formie rajdu bojowego obejmującego konkurencje zespołowe, które były sprawdzianem umiejętności ogólnowojskowych członków organizacji proobronnych i uczniów klas mundurowych. Poszczególne konkurencje umiejscowione były na pętlach taktycznych, które zespoły pokonywały w czasie dwóch dni(sobota – 20 km, niedziela – 10 km).
Reprezentacje w obu etapach zawodów startowały według wylosowanej kolejności startu, ustalonej na losowaniu podczas odprawy technicznej dla kapitanów reprezentacji.W ciągu dwóch dni trwania mistrzostw nasi mundurowi wykonywali szereg wyczerpujących zadań typu: budowa osłony fortyfikacyjnej – stanowiska strzeleckiego, pokonywanie toru sprawnościowego, rzut granatem na odległość, transport ładunku po wyznaczonej trasie, pokonywanie skażonego terenu w odzieży ochronnej, pokonywanie przeprawy rzecznej z wykorzystaniem technik linowych, zadania snajperskie, walka w pomieszczeniach(killhause – ASG), transport rannego – pierwsza pomoc i wiele innych.
Należy wspomnieć, że wszystkie wymienione wyżej konkurencje i zadania bojowe nasi uczniowie pokonywali w pełnym umundurowaniu, co było dla nich dodatkowym utrudnieniem. Po dwóch dniach zawodów, morderczym, wyczerpującym biegu, obtartymi do krwi stopami nasi uczniowie zajęli 8 miejsce w klasyfikacji generalnej na 21 drużyn z całego kraju.