Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
Wojciech  31 stycznia 2020  17:23 

Wykład pt. „Kto zamieszkiwał rekonstruowany obecnie Gród Łęczycki w XII-XIV wieku”.

Dnia 27 stycznia 2020 r. o godz. 11.00 klasa 1 NacLO pod opieką p. Kingi Papli – Kielarskiej uczestniczyła w wykładzie na temat „Kto zamieszkiwał rekonstruowany obecnie Gród Łęczycki w XII-XIV wieku”. Odczyt wygłosił Pan prof. dr hab. Ryszard Grygiel – dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Spotkanie zostało zaaranżowane przez Towarzystwo Naukowe Płockie Oddział w Łęczycy w siedzibie Archiwum Państwowego w Płocku filia w Łęczycy. Zaproszonych przedstawicieli władz naszego miasta, zacnych gości i nas powitał Pan mgr inż. Stanisław Pawlak, który przybliżył sylwetkę wybitnego archeologa, jednakowoż honorowego obywatela miasta. Podczas wykładu Pana profesora zgromadzeni mogli m.in. zgłębić tajniki archeologii na podstawie efektów badań przeprowadzonych w grodzisku w podłęczyckim Tumie. Mogliśmy wspólnie podziwiać zdjęcia z wykopalisk i posłuchać krótkiej historii o nich, jak również dowiedzieliśmy się o planowanej rekonstrukcji grodu w ramach projektu „Tum – perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej”.
Nie sposób nie wspomnieć, iż Pan profesor swoim zaangażowaniem i pracą zawodową przyczynił się w znaczącym stopniu do zwiększenia wiedzy o historycznej przeszłości Łęczycy i okolic. Jego osiągnięcia w zakresie badań archeologicznych osadnictwa średniowiecznego na ziemi łęczyckiej zyskały duże uznanie archeologów w Polsce i Europie. Przypadła nam do gustu ta swoista lekcja historii.