Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
Mateusz  14 listopada 2022  18:00 

Piekło dzieci z Przemysłowej 1942-1945.

Młodzież z naszej szkoły miała dziś możliwość obejrzenia niecodziennego spektaklu pt. „Piekło dzieci z Przemysłowej 1942-1945” w Kutnowskim Domu Kultury. Ten poruszający spektakl w reżyserii Agnieszki Battelli opowiada o zbrodniach, jakie na polskich dzieciach z Łodzi dokonali Niemcy w latach 1942-1945. Beztroskie dzieciństwo zostało brutalnie przerwane przez wojnę. Polskie dzieci trafiły do obozu przy ul. Przemysłowej, utworzonego przez Niemców w 1942 roku, a funkcjonującego do końca okupacji niemieckiej w Łodzi, czyli – do 19 stycznia 1945 roku.

Obejrzeliśmy sztukę w zadumie i w pełnym skupieniu, podziwiając jednocześnie występ Grupy Tańca Nowoczesnego „Kie” i tańczących w niej naszych obecnych i byłych już uczniów. Choreografię bowiem przygotowała Pani Katarzyna Korzeniewska – Killo, która tę Grupę prowadzi. Po spektaklu złożyliśmy gratulacje naszym młodym artystom, zaś Pani Katarzynie Korzeniewskiej – Killo wręczyliśmy kwiaty, dziękując za pracę z młodzieżą, pełną pasji i zaangażowania.

Na scenie Kutnowskiego Domu Kultury wystąpił też p. Waldemar Flajszer – Łódzki Kurator Oświaty, który podkreślił, jak ważne jest upamiętnienie tych dramatycznych wydarzeń i stworzenie w Łodzi muzeum.

Opiekę nad młodzieżą sprawowała p. Halina Andrzejczak, p. Mirosława Cerk, s. Mirosława Wojciechowska i p. Sylwester Graczyk.