Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
zdjęcie
Wojciech  10 maja 2021  12:54 

Zagraniczne praktyki zawodowe 10.05.2021

[Grecja – 10.05.2021 – Poniedziałek]
TECHNICY EKONOMIŚCI w dniu dzisiejszym po praktykach, na których tworzyli bazy danych, przygotowywali wydruki deklaracji VAT i przygotowywali dane do deklaracji ZUS odbyli kolejne spotkanie z greckim księgowym Panem Gregorym. Tematem dzisiejszego spotkania było zatrudnienie w Grecji. Sytuacja wygląda bardzo podobnie jak w Polsce. Stosunek pracy może nawiązać każdy obywatel Unii Europejskiej na takich samych zasadach jak mieszkaniec Grecji. Dowiedzieli się również, że płaca minimalna wynosi 612 € co w przeliczeniu na nasza walutę wynosi około 2800 zł. System pracy to również 40 h tygodniowo, więc nie ma znacznych różnic. Ciekawym punktem było omówienie pracy sezonowej, na czym ona polega, jak wygląda obecna sytuacja i jakie warunki trzeba spełnić. Najważniejszym z nich jest przepracowanie 100 dni w sezonie, pracownicy mają wtedy prawo do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych zimą.
TECHNICY INFORMATYCY odbyli praktyki w STEM Robotics. Stażyści przygotowali najpierw sprzęt i zapoznali się z aplikacją do programowania. Następnie Pan Janis wyjaśnił sposób obsługi programu i samych robotów. Po utworzeniu i przetestowaniu skryptu stażyści mogli zaprogramować swoje roboty tak, aby wzięły udział w turnieju walk. W drugiej części praktyk administrowali sieć komputerową, instalowali swicha zarządzającego oraz konfigurowali router.
TECHNICY FOTOGRAFII I MULTIMEDIÓW omówili zasady działania miernika temperatury barwowej, a następnie wykorzystali wiedzę w praktyce przy projektowaniu foldera informacyjno-promocyjnego do którego wykonywali zdjęcia w różnych warunkach oświetlenia. Stosowali światło zastane i błyskowe oraz używali obiektywów o różnej ogniskowej. Dostosowywali także filtry fotograficzne do swoich potrzeb. Na koniec w programie Photoshop i Camera RAW edytowali i obrabiali wykonane przez siebie zdjęcia.
Dodatkowo w ramach praktyk wzięli udział w sesji fotograficznej, której tematem było uwiecznienie praktyk swoich kolegów techników ekonomistów z greckim księgowym.
W czasie wolnym odwiedziliśmy górskie miasteczko Litochoro i wąwóz Enipeas.
Projekt „Zagraniczne praktyki zawodowe perspektywą lepszego rozwoju zawodowego”, nr 2019-1-PL01-KA102-062499 realizowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” na zasadach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe