Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
Aleksandra Wasiak  19 czerwca 2021  16:10 

„Tak nam minął rok…”

Za nami dziesięć miesięcy wytężonej pracy, którą wykonywaliśmy w tym roku szkolnym w sposób stacjonarny i zdalny. Przed rozpoczęciem wakacji przyszedł czas na podsumowanie działań naszej społeczności szkolnej.

Jesteśmy dumni z sukcesów, które uczniowie odnieśli na różnych polach: naukowym, artystycznym i sportowym. Brali udział w olimpiadach, konkursach, zawodach o zasięgu ogólnopolskim, wojewódzkim i powiatowym.

Sukcesy naukowe:

 • Olimpiada Wiedzy Technicznej – udział w zawodach II stopnia (wojewódzkich) Bartłomieja Arta i Szymona Gąsińskiego (opiekun – p. Magdalena Klukowska)
 • Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „Euroelektra” – udział w zawodach II stopnia (okręgowych) Bartłomieja Arta i Szymona Gąsińskiego (opiekun – p. Magdalena Klukowska)
 • Konkurs Szkolna Lida Elektryki (wojewódzki) – I miejsce w klasyfikacji drużynowej Szymon Gąsiński, Adam Gralak, Krystian Nowakowski, Adrian Walczak; klasyfikacja indywidualna – I miejsce Adam Gralak, III miejsce Szymon Gąsiński, IV miejsce Krystian Nowakowski, VIII miejsce Adrian Walczak (opiekun – p. Magdalena Klukowska)
 • Konkurs ELEKTRON (ogólnopolski) – wynik drużynowy w pierwszej połowie zestawienia drużyn (opiekun – p. Magdalena Klukowska)
 • Konkurs „Uczelnie szkołom – o finansach z NBP. Finanse. Wiem i rozumiem”; zorganizowany przez Instytut Finansów Uniwersytetu Łódzkiego Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny – I miejsce Szymon Kamiński, II miejsce Natalia Nowicka (opiekun – p. Mirosława Czarnocińska)
 • XVI Turniej Wiedzy Ekonomicznej; organizator ŁCDNiKP; IV miejsce w II etapie zespół w składzie Justyna Głyda, Eryka Twardowska, Wioletta Tuszyńska (opiekun – p. Mirosława Czarnocińska)
 • V Olimpiada Statystyczna; organizator Główny Urząd Statystyczny i Polskie Towarzystwo Statystyczne – do etapu okręgowego przeszła Justyna Głyda (opiekun – p. Mirosława Czarnocińska)
 • Konkurs „Bezpieczni i kreatywni w Sieci” (powiatowy) – II miejsce Maciej Marciniak (opiekun – p. Halina Andrzejczak)
 • I Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości – XI miejsce Julia Aninowska (opiekunowie – p. Halina Andrzejczak, p. Małgorzata Malanowska)

Sukcesy artystyczne:

 • Konkurs Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Łodzi, filia w Łęczycy „Spacer po Łęczycy w 2050 roku” – II miejsce Anna Grabarczyk (opiekun – p. Kinga Papla-Kielarska)
 • Powiatowy Konkurs Plastyczny „Myślisz, że dym z elektryka Cię nie tyka?… to się mylisz” – III miejsce Angelika Pawlak, wyróżnienie Karolina Pawlak (opiekun – p. Agnieszka Ziarkowska), wyróżnienie Julia Król (opiekun – p. Halina Andrzejczak)

Sukcesy sportowe:

 • Mistrzostwa Województwa w Drużynowych Biegach Przełajowych – I miejsce chłopcy; V miejsce dziewczęta (opiekun – p. Artur Stroński)
 • Mistrzostwa Województwa w Indywidualnych Biegach Przełajowych – I miejsce – Mateusz Grabski, III miejsce – Bartosz Subocz (opiekunowie – nauczyciele wychowania fizycznego)
 • Półfinał Mistrzostw Województwa w Sztafetowych Biegach Przełajowych – I miejsce dziewczęta oraz I miejsce chłopcy (opiekun – p. Małgorzata Jabłońska)
 • Półfinał Województwa w Siatkówce Plażowej – II miejsce chłopcy Bartłomiej Art, Jakub Leszczyński (opiekun – p. Krzysztof Bednarek)
 • Mistrzostwa Powiatu – indywidualne biegi przełajowe – I miejsce Mateusz Grabski, II miejsce Hubert Bauer, III miejsce Bartosz Subocz (opiekun – p. Marzena Bilicka)
 • Mistrzostwa Powiatu – drużynowe biegi przełajowe – I miejsce drużyna dziewcząt oraz drużyna chłopców (opiekun – p. Marzena Bilicka)
 • Mistrzostwa Powiatu – sztafetowe biegi przełajowe – I miejsce drużyna dziewcząt oraz drużyna chłopców (opiekun – Krzysztof Bednarek)
 • Mistrzostwa Powiatu – siatkowa piłka plażowa – I miejsce chłopcy Bartłomiej Art, Jakub Leszczyński (opiekun – p. Krzysztof Bednarek)
 • Mistrzostwa Powiatu – piłka nożna – II miejsce chłopcy (opiekun – p. Jerzy Banasik)
 • Szkolna Liga Lekkoatletyczna – I miejsce drużyna chłopców oraz II miejsce drużyna dziewcząt (opiekunowie – Marzena Bilicka, Małgorzata Jabłońska, Krzysztof Bednarek)

Gratulujemy nagrodzonym i ich nauczycielom – opiekunom podjętych działań. Dziękujemy, że w tym trudnym czasie pandemii, podjęli wyzwanie. Tym samym udowodnili, że aktywność, kreatywność i trud prowadzą do sukcesu.

Uczniowie, którzy osiągają wysokie wyniki w przedmiotach zawodowych, skorzystali ze stypendium w ramach III edycji projektu „Zawodowcy w Łódzkiem – stypendium dla najzdolniejszych”. Projekt jest realizowany w ramach „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020”. W tym roku szkolnym trzydziestu sześciu uczniów z naszych klas technicznych zostało stypendystami tego projektu.

W ramach dwóch projektów młodzież z klas technicznych (informatycznej, ekonomicznej, analitycznej, fotografii i multimediów), łącznie sto czternaście osób, odbyła dwutygodniowe praktyki zawodowe w Grecji. Dwa pierwsze wyjazdy zostały zrealizowane w ramach projektu „Zagraniczne praktyki zawodowe perspektywą lepszego rozwoju zawodowego”. Natomiast trzeci wyjazd odbył się dzięki projektowi „Rozwój zawodowy na europejskich praktykach”. Uczniowie i ich opiekunowie nie tylko zdobywali umiejętności zawodowe, ale korzystali z uroków słonecznej Grecji. Zakwaterowanie w hotelach nad morzem zagwarantowało możliwość odpoczynku wśród szumu fal. Organizatorzy projektów zapewnili również atrakcyjne wycieczki krajoznawcze, m.in. do klasztorów w Meteorach i Salonik. Kolejny wyjazd do Grecji jest planowany jesienią.

W kończącym się roku szkolnym w naszej szkole były realizowane dwa projekty: „Akademia Rozwoju Kompetencji Kluczowych” oraz „Nowa jakość kształcenia zawodowego w Zespole Szkół im. Jadwigi Grodzkiej”. Dzięki nim wyposażenie pracowni zawodowych zostało uzupełnione. Uczniowie poszerzyli swoje kompetencje w zawodach, których się uczą. Uczestnictwo w projektach podniesie atrakcyjność naszych absolwentów na rynku pracy oraz pozwoli na zdobycie nowych umiejętności: uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych czy obsługi wózków widłowych.

Uczniowie o uzdolnieniach humanistycznych z inicjatywy p. Małgorzaty Malanowskiej i p. Kingi Papli-Kielarskiej przyłączyli się do ogólnopolskiego projektu „Baczyński”. Jego nadrzędnym celem było upamiętnienie setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego poprzez prezentowanie twórczości poety i innych przedstawicieli pokolenia Kolumbów oraz kształtowanie świadomości patriotycznej i obywatelskiej. Uczniowie, realizując zadania projektu, wybierali rozmaite formy pracy: nagrane recytacje, prezentacje multimedialne, portrety Baczyńskiego i plakaty.

Oprócz wymienionych działań udało się, mimo utrudnień związanych z nauką w trybie zdalnym, realizować akcje, konkursy mające na celu promowanie postaw społecznych, patriotycznych, ekologicznych, związanych ze światem kultury, edukacją czytelniczą czy ekonomią. Wśród nich znalazły się działania cykliczne: „Szkoła do hymnu”, „Do serca przytul psa”, „Narodowe Czytanie”, szkolny konkurs „Mistrz Języka Polskiego”, szkolny „Konkurs Ortograficzny”. Natomiast po raz pierwszy miały miejsce: „Światowy Tydzień Pieniądza”, hasło przewodnie: „Zadbaj o siebie, zadbaj o swoje pieniądze”; Projekt Bakcyl realizowany przez Warszawską Fundację Bankowości – Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży; Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach – organizowany przez Łódzki Oddział KIDP; szkolny konkurs „Czytam – polecam”; szkolny konkurs na kartkę świąteczną; „Tydzień Głośnego Czytania”.

Po czasie pracy nadeszła pora na zasłużony odpoczynek, bowiem: Lato, lato wszędzie…