Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
Aleksandra Wasiak  21 marca 2021  12:47 

Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca obchodzimy również Światowy Dzień Zespołu Downa. Data 21 nie jest przypadkowa… Zespół Downa charakteryzuje się tym, że w 21 parze chromosomów, osoby z tym zespołem, zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 r., od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Celem święta jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw ludzi z tą wadą genetyczną oraz integracja z nimi.

Jest to również Dzień Kolorowej Skarpetki, święto osób, które mają trudności z samodzielnym ubieraniem się. W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek w różnych, wesołych kolorach.

Pamiętajmy, każdemu z nas należy się szacunek.

Zmiana czcionki
Kontrast