Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
Aleksandra Wasiak  8 czerwca 2021  16:18 

Podsumowanie projektu

Podsumowanie I mobilności projektu

„Rozwój zawodowy na europejskich praktykach”, nr2020-1-PL01-KA102-078827

Zakończyła się mobilność pierwszej grupy projektu „Rozwój zawodowy na europejskich praktykach”, nr2020-1-PL01-KA102-078827, realizowanego na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, w ramach którego 80 uczniów Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy wyjedzie na staż do Grecji. I mobilność liczyła 40 uczniów oraz 4 opiekunów i została zrealizowana w maju 2021 roku.

W ramach I mobilności wsparciem zostało objętych 40 uczniów, uczących się w zawodach Technik informatyki, Technik ekonomii, Technik analityki. Uczniowie odbyli 2 tygodnie zajęć praktycznych oraz zrealizowali program kulturowy, w ramach którego odwiedzili miasteczko Litochoro na skraju Olimpu i Wąwóz Enipeas. Po wąwozie poruszali się wciąż działającym akweduktem wybudowanym na jednej z jego stromych, skalnych ścian. Finałem spaceru był niewielki wodospad oraz dwa zielono-niebieskie jeziorka. Ich potoczna nazwa to Wanna Afrodyty, gdyż zgodnie z mitologią bogini miłości odbywała w nich regularne kąpiele.
W kolejnej przerwie od praktyk nasi podopieczni mieli okazję zetknąć się z religią dominującą w Grecji – prawosławiem, w najbardziej niesamowitym miejscu jakim są Meteory. Miejscem, gdzie klasztory mnichów są zawieszone między niebem a ziemią. Główną częścią programu była wizyta w wytwórni ikon w Zindros, gdzie uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób oraz z jakich materiałów są tworzone. Mieli także możliwość, zakupu ikon i innych pamiątek dla siebie i swoich bliskich.
Gwoździem programu była wizyta w Meteorach – miejscu, gdzie w XVI wieku greccy kapłani wybudowali klasztory. Zwiedzając jeden z nich dowiedzieli się, dlaczego zostały wzniesione tak wysoko w górach, kto był ich założycielem oraz jak wygląda życie codzienne w takim klasztorze. Młodzież zatrzymała się na licznych punktach widokowych, gdzie wszyscy mieli czas na prywatne sesje fotograficzne.
W mijającym tygodniu w czasie wolnym od praktyk naszym uczniom udało się jeszcze znaleźć chwile na odwiedziny uroczego, maleńkiego miasteczka na zboczach Olimpu – Paleos Panteleimonas. Do dziś słynie ono z uprawy typowych dla Grecji owoców Koumaro oraz wyrabiania miodów i innych smakołyków np. z kasztanów. Mogli stamtąd podziwiać wspaniałą panoramę Riwiery Olimpijskiej.

Uczniowie z kierunku Technik Informatyk zajęli się administrowaniem siecią komputerową, instalacją switcha zarządzalnego, serwisowaniem oprogramowania, instalacją drukarki sieciowej, a także konfiguracją ruterów. Nie zabrakło także spotkań i rozmów z ekspertami i mentorami, wspierających proces kształcenia i szkolenia zawodowego. Praktykanci zaznajomili się także z instalacją i konfiguracją platformy Linux do pracy w sieci.

Praktykanci kształcący się na kierunku Technik Ekonomista uczyli się przygotowywać deklaracje VAT, ZUS i raportów magazynowych, tworzyli bazy danych. Zapoznali się z pracą w dziale księgowości, magazynie, obsługą interesanta i obiegiem dokumentacji. Dowiedzieli się jak przechowywać i archiwizować dokumenty biurowe.

Z kolei uczniowie z kierunku Technik Analityk w kolejnych dniach praktyk nauczyli się sporządzać dokumentację wyników badań środowiskowych, stosować techniki komputerowe do obliczeń chemicznych i sporządzania dokumentacji prac analitycznych. Używali do tych opracowań metod potencjometrycznych, konduktometrycznych a także metod spektroskopowych: UV, VIS, IR, NMR.
Zwieńczeniem praktyk naszych uczniów było powtórzenie wszystkich najważniejszych informacji, przedyskutowanie i przeanalizowanie wniosków z ekspertami i mentorami.

Program stażowy zakończył się uroczystym zakończeniem z wręczeniem zaświadczeń i certyfikatów. Praktyki w Grecji łączyły przyjemne z pożytecznym i z pewnością na długą zostaną we wspomnieniach każdego z uczniów.