Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
Mateusz Tomaszewski  11 grudnia 2022  22:30 

Magia Świąt na Bożonarodzeniowym Jarmarku we Wrocławiu

Dnia 9 grudnia 2022 r. uczniowie klas 2TAF, 2DLO i dwie uczennice z 4TAK wybrali się na wycieczkę do miasta, które słynie z organizowania rokrocznie wyjątkowo pięknego, wręcz magicznego, Jarmarku Bożonarodzeniowego… do Wrocławia. Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele: p. Mirosława Czarnocińska, p. Justyna Bagrowska, p. Kinga Papla-Kielarska oraz p. Maciej Kazimierski.

Zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska rozpoczęliśmy od uczestnictwa w grze miejskiej QR-code Stare Miasto, która jest połączeniem nauki historii, geografii, topografii, logistyki, komunikacji, dedukcji i sportu w jednym! Grę rozgrywa się na smartfonach/tabletach z aplikacją Messenger oraz skanerem QR-kodów i w pełni wykorzystuje multimedia. Nie zabrakło zatem robienia śmiesznych zdjęć, krótkich filmików, czy odsłuchiwania nagrań audio. Sprawiło to wiele frajdy nawet osobom niespecjalnie zainteresowanym treściami turystycznymi, a podział na ośmioosobowe drużyny i presja czasu wprowadziły iście meczowego ducha rywalizacji. Liczyły się czujność i refleks!

Kolejnym, żelaznym punktem naszej wycieczki było Muzeum Narodowe, w którym mogliśmy podziwiać Panoramę Racławicką – monumentalne malowidło o długości 114 metrów i wysokości 15 metrów. Obraz wyeksponowano w osobnym budynku zwanym Rotundą, a zwiedzający chodzą po okrągłym podeście i oglądają dzieło, które właściwie nie ma początku ani końca. Obraz, którego pomysłodawcami byli lwowski malarz Jan Styka i Wojciech Kossak, przedstawia Bitwę pod Racławicami, ale w taki sposób, że wykorzystane zabiegi dają złudzenie współczesnej technologii 3D i przenoszą widza w inny czas – koniec XIX wieku.

Następnie udaliśmy się do położonego, tuż nad brzegiem Odry, budynku Muzeum Narodowego, w którym mogliśmy obejrzeć bogaty zbiór dzieł malarstwa, grafiki, rzeźby i rzemiosła artystycznego od średniowiecza do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki całego Śląska. Dalsze kroki skierowaliśmy ku terenom Ostrowa
Tumskiego – miejsca, z którym związane są początki miasta. Z licencjonowanym przewodnikiem odkrywaliśmy historię Starego Miasta. Dowiedzieliśmy się, że tu powstała pierwsza osada z zamkiem książęcym, to tu istniejący kościół podniesiono w 1000 roku do rangi katedry. Ostrów to miejsce magiczne, gdzie wolniej płynie czas, wieczorem latarnik zapala gazowe latarnie, a zakochani na moście Tumskim zamykają swoje uczucia na kłódkę.

Zwieńczeniem naszej wycieczki był spacer po wrocławskim Jarmarku Bożonarodzeniowym, gdzie mogliśmy kupić sobie pamiątki, ręcznie wykonane świąteczne ozdoby. Niektórzy postanowili skosztować świątecznych pyszności, jakimi są tutaj kołacze, pierniki, praliny, wędzonki i sery. Wśród ogromu światełek na drewnianych straganach, pachnących lasem choinek, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników poczuliśmy niezwykły klimat i magię świąt! Mimo, iż byliśmy już trochę zmęczeni, to jednak zadowoleni wracaliśmy do domu.

Aby pokochać Wrocław należy poczuć jego klimat…Jedyny problem w tym, że klimatu i atmosfery tego miasta nie da się tak po prostu opisać. Atmosferę tego miasta po prostu trzeba poczuć!

 
 

Magia Świąt na Bożonarodzeniowym Jarmarku we Wrocławiu