Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
konstytucja
Aleksandra Wasiak  3 maja 2021  08:00 

Konstytucja 3 maja

Konstytucja 3 maja uchwalona przez Sejm Czteroletni jest jednym z najważniejszych dokonań polskiego parlamentaryzmu. Jako pierwsza w Europie, a druga na świecie ustawa zasadnicza, odznaczała się w tamtym czasie niezwykłą nowoczesnością. Nie tylko określała zasady rządzenia w państwie, ale również gwarantowała każdemu mieszkańcowi Polski wiele wolności – jak wolność słowa i wiary.
Konstytucja miała regulować ustrój prawny państwa. Wprowadziła trójpodział władzy, zniosła konfederacje, liberum veto i wolną elekcję, ograniczyła znaczenie sejmików. Zrównała mieszczan i szlachtę oraz otoczyła chłopów ochroną państwa. Władza miała służyć dobru całego narodu, a nie jedynie interesom warstw uprzywilejowanych. Dokument był za początkiem wprowadzania kolejnych reform zmierzających do wzmocnienia państwa.

Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, została obalona w połowie 1792 r. wskutek spisku części magnatów i działalności konfederacji targowickiej oraz przegranej wojny z Rosją. Współtwórcy Konstytucji 3 Maja, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj po latach ocenili, że była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. W 1919 r. Sejm Ustawodawczy podjął uchwałę, według której święto 3 Maja zostało uznane świętem narodowym.

Rok 2021 jest rokiem Konstytucji 3 maja – stanowiącej dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.