Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
Aleksandra Wasiak  25 czerwca 2020  08:14 

Bezpieczeństwo w czasie wakacji

Niebawem zakończy się rok szkolny i zaczną się wakacje. Dla dzieci i młodzieży to okres beztroski i wypoczynku. Dla Policji jest to okres wytężonej pracy podczas prowadzonej akcji „Bezpieczne Wakacje 2020”, w którą jak co roku aktywnie angażują się łęczyccy stróże prawa. Ze względu na szczególny czas związany z występowaniem na terenie Polski pandemii choroby zakaźnej COVID-19 nie są planowane spotkania z dziećmi i młodzieżą, których celem – jak dotychczas było przypomnienie o zasadach związanych z bezpieczeństwem podczas zbliżających się wakacji.

W tym trudnym dla nas czasie, chcąc dotrzeć do najszerszej grupy dzieci i młodzieży zwracam się z ogromną prośbą o możliwość zamieszczenia na Państwa stronach internetowych oraz przesłania za pomocą dziennika elektronicznego informacji o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

  • Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
  • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.
  • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
  • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;
  • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.
  • Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
  • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;
  • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z ogólnopolska akcją informacyjno-edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. W ramach akcji został również ogłoszony konkurs plastyczno-filmowy pn. „Artystyczny przeWODNIK”, promujący bezpieczne przebywanie w wodzie i nad wodą oraz zdrowy tryb życia. Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem:

http://www.policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst/32301,Kreci-mnie-bezpieczenstwo-nad-woda-Strona-glowna.html